Sam system to za mało!

W związku z ustaleniem nowego terminu na 01.01.2019 wejścia EDM, obserwujemy zwiększone zainteresowanie wdrożeniem elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) ze strony wszystkich placówek medycznych, nie tylko szpitali.

Na pierwszy rzut oka, może wydawać się, że czasu jest dużo, ale z naszego 10cio letniego doświadczenia wynika całkiem przeciwnie! Bardzo dużo placówek nadal nie ma wdrożonego modułu zleceń medycznych, części lekarskiej oraz pielęgniarskiej.

Zakup systemu informatycznego to tylko jeden z elementów. Najbardziej czasochłonne będzie dostosowanie przychodni do pracy na nowych zasadach.

Wdrożenie EDM to nie tylko zakup oprogramowania. Może to być na przykład elektroniczne archiwum dokumentacji medycznej, ale również systemu PACS lub pełnej integracji HIS, RIS, PACS.

Bardzo ważnym elementem jest także ustalenie zasad pracy z EDM, formularzy, wzorców dokumentów. Należy także uwzględnić konfiguracje pod potrzeby danej placówki medycznej, szkolenia personelu, wymianę niektórych rozwiązań na lepsze i bardzo często migracje danych.

Przede wszystkim należy zakupić odpowiedni sprzęt PC. W przypadku POZ i poradni specjalistycznych będzie to komputer, drukarka, skaner w każdym gabinecie lekarskim.

Kolejnym wydatkiem dla jednostki służby zdrowia odpowiednia infrastruktura informatyczna, aby całe rozwiązanie mogło funkcjonować właściwie. Mowa tu o archiwizacji, która ma zapewniać dostęp, czytelność oraz spójność EDM przez określony czas, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Na rynku jest kilku głównych dostawców i producentów zintegrowanych systemów medycznych np. firma Kamsoft. Oprogramowanie KS-SOMED umożliwiających wdrożenie EDM zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej. Zwracamy szczególną uwagę, by m.in. weryfikować wiarygodność dostawców, posiadanych funkcjonalności.

W przypadku dużych przychodni warto sprawdzić, ile dostawca ma faktycznie rozbudowanych wdrożeń ZSI w Polsce oraz czy posiada w ofercie kompletne rozwiązanie medyczne otwarte jednocześnie na rozbudowę o komponenty specjalizowane innych producentów (np. komunikacja HL7, DICOM, gotowość do integracji z platformami projektów CSIOZ).